Ayak İzleriniz: Ana Sayfa @ Hayata Dair Paylaşımlar 

Avcı Ve Kuş

Bir gün bir avcı ormanda avlanırken daha önce hiç görmediği bir kuşa rastlamış. Kuş etine meraklı avcı hemen yakalamış kuşu.

Kuş dile gelmiş: Aman avcı bırak beni benim etimi yemeye kalksan ufacığım yiyemezsin. Kafese koysan öteyim diye ağzımı bile açmam bırak beni ne olur. Beni bırakırsan sana üç öğüt veririm.

Avcı düşünmüş Ve Seni bırakırım ama önce öğütlerini ver bakalım demiş.

Kuş: ?Birinci öğüdüm akla aykırı düşen hiçbir şeye inanma

İkincisi yaptığın hiçbir şeyden pişmanlık duyma ve gerçekleştiremediğin şeylere üzülme.

Son öğüdüm sana olanaksızın peşinden gitme

Avcı: Öğütlerini pek beğenmedim bunlar benim bildiğim ve her zaman uyguladığım şeyler bana yaralı olamadın ama yine de söz verdiğim için bırakacağım seni demiş ve kuşu serbest bırakmış.

Kuş bir ağacın dalına konmuş ve Salak avcı! Salak avcı! Sen beni herhangi bir kuş mu sandın benim kalbim yakuttan eğer beni öldürüp kalbimi alsaydın çok zengin olurdun diye dalga geçmiş.

Bunu üzerine öfkelenen avcı bağırmaya tepinmeye başlamış: Seni yakalayıp kalbini alacağım görürsün sen gününü deyip kuşun bulunduğu ağaca tırmanmaya başlamış ama kuş, avcı tırmandıkça daha yukarıdaki dallara konuyormuş, sonunda avcı dengesini yitirmiş ve düşmüş.

Avcı acı içinde kıvranırken kuş;

Sen benim öğütlerimi beğenmedin ama akla aykırı olduğu halde kalbimin yakuttan olduğuna inandın. Bu birinci öğüdümdü.

Beni bıraktığına pişman oldun ve peşimden geldin. Bu da ikincisi.

Be adam ben bir kuşum sense insan bir kuşu yakalamak kolay mı. Bu da üçüncü öğüdümdü.

-Benim öğütlerime kulak verseydin şimdi acı içinde olmazdın budala!

Ali POYRAZOĞLU


 
Yarışma | Ziyaretçi Defteri | Coğrafya Kitabı | İlginç Küçük Şeyler | Coğrafya Oyunları

Gezelim Görelim | Hayata Dair Paylaşımlar | Duyurular
IstanbulNet © 2006 

Cafer Elitoğ'un yazılı izni olmaksızın bu sitenin kısmen veya tamamen kopya edilmesi, teşhiri yasaktır. Ancak, tüm haklar saklı kalmak koşuluyla, kullanıcılar kendi kişisel ve ticari olmayan amaçları için malzeme indirebilir, yazıcı çıktısı alabilirler.
Cafer Elitoğ © 2006

DereTepeDüzzz: Kişiye / Mini Gruplara Özel Uzun Mesafeli ATV GezileriDereTepeDüzzz: Kişiye / Mini Gruplara Özel Uzun Mesafeli ATV GezileriDereTepeDüzzz: Kişiye / Mini Gruplara Özel Uzun Mesafeli ATV GezileriDereTepeDüzzz: Kişiye / Mini Gruplara Özel Uzun Mesafeli ATV GezileriDereTepeDüzzz: Kişiye / Mini Gruplara Özel Uzun Mesafeli ATV Gezileri