Ayak İzleriniz: Ana Sayfa @ Hayata Dair Paylaşımlar 

Ustadan Öğrencisine Hayat Dersi

Usta bir ressam, genç öğrencisinin eğitimini tamamlaması için bir öneride bulunmuş. Öğrencisine yaptığı son resmi kentin en kalabalık meydanına götürüp, birkaç gün herkesin göreceği şekilde sergilemesini istemiş. Genç adam tam kapıdan çıkmak üzereyken, ustası yanına birkaç kırmızı kalem alması gerektiğini söylemiş ve eklemiş; tabloyu bıraktığın yere bir de not yazmalısın. Lütfen beğenmediğiniz yerleri bu kalemle işaretleyiniz.

Çırak, ustasının dediğini yapıp, elindeki resmiyle doğru kentin en kalabalık meydanına koşmuş. Kalemleri tablonun yanına bırakıp, notu da en görülür yere iliştirmiş.

Aradan birkaç gün geçmiş, ustası bu kez, gidip resme bakmasını istemiş genç öğrencisinden.

Merakla koşmuş meydana ki, ne görsün?

Yaptığı güzelim resmin kırmızı kalemle işaretlenmemiş yeri kalmamış, çarpılardan neredeyse görünmüyor.

Boynu bükük, hüsran içinde dönmüş ustasının yanına. Ustası üzülmemesini, resme devam etmesini önermiş.

Biraz daha hırslı, biraz daha cesur davranmış bu kez. Resmi tamamladığında, yine aynı meydana gitmek üzere hazırlanırken, ustası bu kez, kırmızı kalemleri bırakıp, yerine bir palet dolusu çeşitli renklerde boya ve birkaç fırça almasını salık vermiş. Tabii yine aynı notla; beğenmediğiniz yerleri lütfen düzeltir misiniz?

Bir hafta sonra, genç adam sabırsızlıkla meydana koşmuş. Bir de bakmış ki; resminde tek bir fırça darbesi, fazladan bir renk ya da şekil yok. Mutluluktan uça, uça ustasına koşmuş, nihayet demiş, resmimi beğendiler. Kimse elini sürmemiş boyalara, kimse düzeltme yapmamış.

Ustası durumu şöyle özetlemiş genç adama; ilkinde insanlara fırsat verildiğinde ne kadar acımasız bir eleştiri sağanağı ile karşılaşabileceğini gördün. Hayatında hiç resim yapmamış insanlar dahi, gelip senin resmini karaladı. İkincisinde ise onlardan yapıcı olmalarını istedin. Yapıcı olmak eğitim gerektirir. Hiç kimse bilmediği bir konuyu düzeltmeye cesaret edemez.

Dolayısıyla:

Emeğinin karşılığını, ne yaptığını bilmeyen insanlardan alamazsın.

Değerini bilmeyenlere sakın emeğini sunma.

Asla bilmeyenle tartışma.
 

Yarışma | Ziyaretçi Defteri | Coğrafya Kitabı | İlginç Küçük Şeyler | Coğrafya Oyunları

Gezelim Görelim | Hayata Dair Paylaşımlar | Duyurular
IstanbulNet © 2006 

Cafer Elitoğ'un yazılı izni olmaksızın bu sitenin kısmen veya tamamen kopya edilmesi, teşhiri yasaktır. Ancak, tüm haklar saklı kalmak koşuluyla, kullanıcılar kendi kişisel ve ticari olmayan amaçları için malzeme indirebilir, yazıcı çıktısı alabilirler.
Cafer Elitoğ © 2006

DereTepeDüzzz: Kişiye / Mini Gruplara Özel Uzun Mesafeli ATV GezileriDereTepeDüzzz: Kişiye / Mini Gruplara Özel Uzun Mesafeli ATV GezileriDereTepeDüzzz: Kişiye / Mini Gruplara Özel Uzun Mesafeli ATV GezileriDereTepeDüzzz: Kişiye / Mini Gruplara Özel Uzun Mesafeli ATV GezileriDereTepeDüzzz: Kişiye / Mini Gruplara Özel Uzun Mesafeli ATV Gezileri