Ayak İzleriniz: Ana Sayfa @ Hayata Dair Paylaşımlar 

Bir Bardak Çay

Çayın alt demliği "Kaynanadır" sürekli kaynar durur. Hatta dikkat edilmezse taşabilir.

Üst demlik" Gelindir" alt demlik kaynadıkça onun da hareketi artar.Ama zamanla olgunlaşır ve demlenir....

"Gelinin kocası ise bardaktır.Her iki çaydanlıktanda yeterince nasibini alır. Biraz kaynana doldurur onu; birazda gelin...Bu nedenle de denge unsurudur. Açık ya da demli çayın hoşa gitmemesi bundandır.... .

"Çocuklar" çayın şekeridir, tat verir. Çok şeker çayın lezzetini bozar. Şekersiz çaya alışanlara ise bir tanesi bile...fazla gelir.....

"Görümce" ise çay kaşığıdır. Arada bir gelir karıştırıp gider....

"Kayınpedere gelince" oda" çay tabağı"dır. Çayın demine, suyuna karışmaz; bir kenarda lök gibi oturur. Sadece dökülenleri toplar ve çevreye zarar vermesini engeller. Ancak; ara sıra boşaltılması gerekir, yoksa taşıp herşeyi berbat edebilir.

"Çay süzgeci" ailenin sahip olduğu değerlerdir. Aileyi dış müdahalelerden korur. Delikler büyük olursa ! çayın tadı kaçar.

Suyu ısıtan."Ateş" ise hoşgörüdür. O olmadan çayda olmaz.

Kısacası bir bardak çay "Ailedir" ve ağız tadıyla içilen bir bardak çayın üstüne yoktur.

Katkılarından dolayı Hayriye KUNDURACI'YA teşekkürler.


 
Yarışma | Ziyaretçi Defteri | Coğrafya Kitabı | İlginç Küçük Şeyler | Coğrafya Oyunları

Gezelim Görelim | Hayata Dair Paylaşımlar | Duyurular
IstanbulNet © 2006 

Cafer Elitoğ'un yazılı izni olmaksızın bu sitenin kısmen veya tamamen kopya edilmesi, teşhiri yasaktır. Ancak, tüm haklar saklı kalmak koşuluyla, kullanıcılar kendi kişisel ve ticari olmayan amaçları için malzeme indirebilir, yazıcı çıktısı alabilirler.
Cafer Elitoğ © 2006

DereTepeDüzzz: Kişiye / Mini Gruplara Özel Uzun Mesafeli ATV GezileriDereTepeDüzzz: Kişiye / Mini Gruplara Özel Uzun Mesafeli ATV GezileriDereTepeDüzzz: Kişiye / Mini Gruplara Özel Uzun Mesafeli ATV GezileriDereTepeDüzzz: Kişiye / Mini Gruplara Özel Uzun Mesafeli ATV GezileriDereTepeDüzzz: Kişiye / Mini Gruplara Özel Uzun Mesafeli ATV Gezileri