Ayak İzleriniz: Ana Sayfa @ Hayata Dair Paylaşımlar 

Yoldan Güzel Geçebilmek

Bir kral halkı için geniş bir yol yaptırmıştı. Yolun yapımı tamamlandıktan sonra, açılış günü bir yarışma düzenledi. İsteyen her kişinin katılabileceği yarışın tek kuralı vardı: yoldan en güzel biçimde geçebilmek.

Yarışma günü kişiler akın akın geldiler, yarışmaya katıldılar. Yarış başladı ve tüm gün boyunca kişiler yoldan geçtiler. Yarış bittiğinde tüm katılanlar, kralın huzurunda bir araya geldiler ama tümü de aynı konudan yakındılar.

Yolun bir yerinde büyükçe bir taş ve moloz yığını vardı ve moloz yığını yolculuğu, yoldan geçişi zorlaştırıyordu.

Günün sonunda yalnızca bir kişi yarışın bitiş çizgisine yorgun bir biçimde ulaşmıştı. Tüm yarışmacılar, bu yorgun ve üstü başı kir içindeki gence küçümseyerek bakarlarken, o yorgun adımlarla krala yaklaştı ve büyük bir saygıylaeğilerek elindeki altın torbasını krala uzattı: Yolculuğum sırasında, yolu tıkayan ve yoldan geçişi zorlaştırantaş ve moloz yığını gördüm dedi. O taşları ve moloz yığınını kaldırıp, ylun ötesine attım ve yolu açtım. Bunları yaparken, molozların altında bu altın kesesini buldum. Onu oradan aldım ve size getirdim. Çünkü bu altın kesesi ancak size ait olabilirdi.

Kral gülümseyerek karşılık verdi:

O kesedeki altınlar senindir, delikanlı dedi. Onların tümü sana aittir.

Yorgun genç, kralın bir yanlışlık yaptığını düşündü:

Hayır, bunlar benim değil, kralım dedi. Benim hiçbir zaman bu denli çok param olmadı ki

Kral gülümsemesini sürdürdü:

Bu kesedeki tüm altınlar senindir, onları sen kazandın, delikanlı dedi. Çünkü sen, bu yarışmada en iyi geçen kişi oldun ve sonunda da bu ödülü kazandın.

Kral bunları söyledikten sonra, yarışa katılan kalabalığa döndü ve onlara şu öğütte bulundu:

Bir yoldan en güzel geçen kişi, ardından gelenler için yoldaki engelleri kaldıran kişidir.

Bütün Dünya Dergisi;Sinem ŞANHİNOĞLUndan alıntı. Teşekkürler.


 
Yarışma | Ziyaretçi Defteri | Coğrafya Kitabı | İlginç Küçük Şeyler | Coğrafya Oyunları

Gezelim Görelim | Hayata Dair Paylaşımlar | Duyurular
IstanbulNet © 2006 

Cafer Elitoğ'un yazılı izni olmaksızın bu sitenin kısmen veya tamamen kopya edilmesi, teşhiri yasaktır. Ancak, tüm haklar saklı kalmak koşuluyla, kullanıcılar kendi kişisel ve ticari olmayan amaçları için malzeme indirebilir, yazıcı çıktısı alabilirler.
Cafer Elitoğ © 2006

DereTepeDüzzz: Kişiye / Mini Gruplara Özel Uzun Mesafeli ATV GezileriDereTepeDüzzz: Kişiye / Mini Gruplara Özel Uzun Mesafeli ATV GezileriDereTepeDüzzz: Kişiye / Mini Gruplara Özel Uzun Mesafeli ATV GezileriDereTepeDüzzz: Kişiye / Mini Gruplara Özel Uzun Mesafeli ATV GezileriDereTepeDüzzz: Kişiye / Mini Gruplara Özel Uzun Mesafeli ATV Gezileri